Skip to content Skip to footer

Alice i ideernes land

Forfatter:Roger-Pol Droi

En filosofisk roman, hvor den moderne Alice anvender de store filosoffers ideer som inspiration til, hvordan vi lever vores liv bedst og mest ansvarligt. En opdateret arvtager til Sofies verden.

Yderligere information

Sidetal

420

Udgivelsesdato

09.10.2025

Køb bogen

title Beskrivelse

En underfundig roman om at blive voksen – en inspirerende og sjov rejse i filosofien for alle læsere.

15-årige Alice vil finde svar på, hvordan vi lever vores liv bedst og passer på kloden og hinanden. Og hun vil have en ny tatovering med det allerbedste motto! Hun tager ud på en rejse, hvor hun taler med Sokrates på Athens markeder, oplever Platons hule, vandrer rundt i kurbyen Sils Maria sammen med Nietzsche og udspørger Freud i hans konsultation i Wien.

I selskab med den unge Alice og de store tænkere bliver læseren sat ind i de store spørgsmål om os selv og verden med den største lethed.

  • Originaltitel: Alice au pays des idées
  • ISBN: 9788775911417
  • Oversætter: Line Hasle
  • Omslagsdesign: Christinna Lykkegaard Nilsson